• Teenused
  • Minust
  • Kontakt
  • Sinu Toit - elustiili- ja toitumisnõustamine

  • Toitumine
  • Tervis ja ilu
  • Retseptid

Sinu Toit - elustiili- ja toitumisnõustamine

Toitumine
/
august 16, 2024

Milline õli on praadimiseks parim?

Praetud toit on armastatud toiduvalmistamisviis, mis annab toidule krõbeda tekstuuri ja maitsva maitse. Siiski võib kasutatav õli tüüp märkimisväärselt mõjutada lõpliku roa toiteväärtust. Kuigi ükski õli pole täielikult immuunne kõrge kuumuse kahjulike mõjude suhtes, on mõned valikud kahtlemata tervislikumad kui teised. Uurime lähemalt kaheksat populaarset õli ja nende sobivust praadimiseks.

Oluline märkus: selles artiklis vaatleme õlisid praadimiseks. Kui otsite parimat õli fritüürimiseks, vaadake siia.

Õli ja kuumuse mõistmine

Enne konkreetsete õlide juurde asumist on oluline mõista, et õlide tervislikud omadused võivad kõrgetel temperatuuridel väheneda. Seega, kuigi mõned õlid on olemuslikult tervislikumad kui teised, kahjustab praadimisprotsess paratamatult nende toiteväärtust.

Top 8 õli praadimiseks

  1. Avokaadoõli (rafineeritud)

Avokaadoõlil on erakordselt kõrge suitsupunkt, mistõttu on see ideaalne kõrgetel temperatuuridel toidu valmistamiseks.

See on rafineeritud, et eemaldada avokaado maitse, mille tulemuseks on neutraalne maitse. See õli on rikkalik monoküllastumata rasvade poolest, mis on seotud südame tervisega. Kuigi see on tervislikum variant praadimiseks, langeb selle toiteväärtus pikaajalisel kuumutamisel siiski.

  1. Oliiviõli (rafineeritud ja rafineerimata)

Rafineeritud oliiviõlil on kõrgem suitsupunkt kui extra virgin oliiviõlil, muutes selle praadimiseks sobivamaks. Rafineerimise tõttu on sellel neutraalne maitse. Rikkalik monoküllastumata rasvade ja antioksüdantide poolest on oliiviõli üldiselt südamesõbralik. Siiski väheneb selle toiteväärtus kõrgel kuumusel kuumutamisel.

Rafineerimata oliiviõlil on rafineeritust madalam suitsupunkt, kuid seda saab kasutada madalal temperatuuril praadimiseks. Rafineerimata oliiviõlil on eriline puuviljane või rohuline maitse. Kuigi see on soovitav salatikastmetes või lisamisõlina, ei pruugi see olla ideaalne praadimiseks, kus tavaliselt eelistatakse neutraalse maitsega õli. Nii et see sõltub.

  1. Maapähkliõli (rafineeritud)

Rafineeritud maapähkliõlil on neutraalne maitse ja kõrge suitsupunkt, mis teeb sellest sobiva valiku süvapraadimiseks. See on loomulikult transrasvade vaba ja sisaldab monoküllastumata rasvu. Kuigi see on kõrge kuumuse all suhteliselt stabiilne, võib liigne praadimine siiski selle toiteväärtust vähendada.

  1. Rapsiõli (rafineeritud)

Rafineeritud rapsiõlil on kõrge suitsupunkt ja madal küllastunud rasva sisaldus. Sellel on neutraalne maitse. Rikkalik monoküllastumata rasvade ja oomega-3-rasvhapete poolest peetakse rapsiõli südamesõbralikuks valikuks. Sellegipoolest võib pikaajaline kõrgel temperatuuril kuumutamine vähendada selle toiteväärtust.

  1. Päevalilleõli (rafineeritud)

Rafineeritud päevalilleõlil on kõrge suitsupunkt, mis teeb sellest sobiva valiku süvapraadimiseks. See on neutraalse maitsega. Päevalilleõli on rikas E-vitamiini, antioksüdandi poolest, ja on korralik valik praadimiseks. Kuid selle toiteväärtus väheneb liigse kuumuse käes.

  1. Seesamiõli (rafineeritud)

Rafineeritud seesamiõlil on kõrge suitsupunkt, kuid seda kasutatakse sageli wok-toitude valmistamisel selle õrna pähklimaitse tõttu. See on hea antioksüdantide ja oomega-6-rasvhapete allikas. Kuigi see talub kõrget kuumust, mõjutab pikaajaline praadimine selle toiteväärtust.

  1. Kookosõli (rafineeritud)

Rafineeritud kookosõlil on kõrge suitsupunkt ja neutraalne maitse, mistõttu on see sobiv süvapraadimiseks. See sisaldab keskmise ahelaga triglütseriide, mis metaboliseeruvad kiiresti. Siiski on see ka kõrge küllastunud rasvade sisaldusega. Kuigi see on kõrgel kuumusel suhteliselt stabiilne, on küllastunud rasva tõttu soovitatav seda kasutada mõõdukalt.

  1. Viinamarjaseemneõli (rafineeritud)

Rafineeritud viinamarjaseemneõlil on kõrge suitsupunkt ja neutraalne maitse, mis teeb sellest sobiva kõrgetel temperatuuridel toidu valmistamiseks. See on rikas antioksüdantide ja polüküllastumata rasvade poolest. Kuigi see on suhteliselt tervislik variant, võib liigne kuumus vähendada selle toiteväärtust.

Parima õli valimine

Kuigi avokaadoõli ja maapähkliõli paistavad üldiselt silma kui praadimiseks parimad tänu oma kõrgele suitsupunktile ja tervislikkusele, sõltub parim õli lõppkokkuvõttes teie konkreetsetest vajadustest ja eelistustest. Mõelge toidutüübile, mida praete, soovitud maitseprofiilile ja oma üldistele toitumisalastele eesmärkidele.

Kokkuvõte

Kuigi need õlid pakuvad erinevatel tasemetel tervise-eeliseid, on oluline mõista, et praadimine võib kahjustada iga õli toiteväärtust. Negatiivse mõju vähendamiseks kasutage kõrge suitsupunktiga õlisid ja vältige liigset kuumutamist. Tervise optimeerimiseks on soovitatav piirata praetud toite ja eelistada küpsetamise, röstimise või aurutamise meetodeid.

Pea meeles, et mõõdukus on võtmetähtsusega. Naudi oma praetud toite aeg-ajalt, kuid eelista enamasti tervislikumaid toiduvalmistamise meetodeid.

0 Comments
Jäta kommentaar

You May Also Like...

Kuidas tagada vitamiin D parim imendumine? Millist vitamiin D toidulisandit valida?

märts 28, 2024

Kuidas siis tegelikult on: Kas kohv on tervisele hea või halb?

august 21, 2024

Kuidas toetada kehas kollageeni tootmist? Minu lemmik proteiini-kollageenipulber

veebruar 4, 2025

Kirjuta sõnum Cancel Comment

Previous Post
Milline on parim ja tervislikuim suhkrusiirup?
Next Post
Kuidas siis tegelikult on: Kas kohv on tervisele hea või halb?

Värsked postitused

  • Suvikõrvitsa-mozzarella juustu kotletid (nisuvaba)
  • Lillkapsa “ahjuvõileivad” mozzarella ja pestoga
  • Kodused kotletid kinkerhernestega seesamiseemne paneeringus
  • Röstitud paprika hummus
  • Mahlane ja krõmpsuv odrajahu karask kookosjogurtiga (piimavaba)
  • Keha puhastumist ehk detoksifikatsiooni toetav lilla marjasmuuti
  • Mahlane maguskartuli-kreeka pähkli brownie (gluteenivaba, piimavaba)
Toiduga terveks

Toiduga terveks

Olen kindel, et sa saad ise palju ära teha, et oma tervist parandada, selle asemel, et jätta oma heaolu ainult arstide vastutada! Rohkem energiat, parem enesetunne, väiksem kaalunumber ning õnnelikum sina - see kõik on võimalik!

@sinutoit
Sinu Toit

@sinutoit

Enid Udras | Toitumis- ja tervisealane nõu🌿 🍍 lihtsad+tervislikud retseptid 🫶 parem toit, parem elu 🍍 teadlikum elustiil 💖 1:1 nõustamine
  • Mõnikord ei tule selle peale, et abi küsida. Harjume mingite kergemate tervisemuredega niivõrd ära 🥴, et arvame, et "nii ongi normaalne".
Aga tegelikult ei ole!

Ja mõnikord ei tule selle peale, kust abi küsida 🤷‍♀️. Perearst? Seal on juba käidud. Mõni eriarst? Aga kes? Jne, jne.

Mõnikord on abi küsitud korduvalt, kuid pole seda senini saadud 🙄.

Toon välja 9 tervisemure, mille puhul võib olla abi toitumisnõustamisest ja toitumise muutmisest! 💯

Isegi kui toitumises muudatusi tehes selgub, et põhjus ikkagi ei ole toitumises, siis kindlasti oled saanud endale vähemalt uued kasulikud teadmised, tervislikuma eluviisi ja enamasti ka parema enesetunde!

#toitumisnõustamine #kõhuvalu #akne #vistrikud #nahaprobleemid #enneaegnevananemine #pidevväsimus #pidevuimasus #uimanepärastsöömist #ärevus #immuunsusetugevdamine #immuunsus #kõrgevererõhk #toidutalumatus #gluteenitalumatus #piimatalumatus
  • Seedesüsteem ja aju on tihedalt seotud! Üle 90% hea enesetunde hormoonist, serotoniinist toodetakse just seedekulglas. 

Toimiv seedimine võib parandada meeleolu ja vaimset selgust. See tõestab, et seedimise toetamine õige toidu ja elustiiliga on oluline samm emotsionaalse heaolu saavutamiseks. 🌱💪✨

Milline tuju ja ärevustase on sinul täna?
Kas tead, kuidas end selles paremini toetada?

#õnnelikummina #paremtoit #paremelu #emotsioonid #toitumine #toitumisnõustamine #toitumiskava #elustiil #heaolu #paremtuju #seedeprobleemid #toidutalumatus #ärevus #fookus
  • Mõnus jäine maasikavahune 🍓 amps päikeselisse päeva ☀️🤗!

100 g maasikaid
400 g maitsestamata jogurtit
30 g tumeda šokolaadi nööpe või hakitud šokolaadi (koogikeste sisse)
1 tl vanillipastat
25 g erütritooli-stevia segu
70 g tumedat šokolaadi koogikeste peale (sulatamiseks)

Hoia külmikus ca 25 min.

#tervislikmagustoit
  • 🚫 Mida MITTE süüa enne jooksutreeningut ja miks? 🏃‍♂️💨

Kui oled tundnud, et jooksutrenn on raske, kõht keerab või energia kaob liiga kiiresti, siis  süüdlane võib olla vale toiduvalik enne treeningut! ❌🍔🥤

Siin on toidud, mida võiks vältida enne jooksutrenni:

🔴 Rasvased toidud (friikartulid, burgerid, pähklivõid suures koguses) – seedimine on aeglane ja võib põhjustada raskustunnet või isegi kõhukrampe.

🔴 Toored köögiviljad, kaunviljad, suured salatid – võivad põhjustada seedehäireid ja ebamugavust treeningu ajal.

🔴 Liiga magusad või töödeldud süsivesikud (saiakesed, kommid, karastusjoogid) – annavad kiire energiatõusu (veresuhkur tõuseb kiiresti ja kõrgele), kuid viivad peagi keha krahhi ja energiapuuduseni.

🔴 Piimatooted (suured piima- või jogurtikogused) – mõnedel inimestel võivad need põhjustada seedeprobleeme ja puhitust.

🔴 Väga vürtsikad toidud – võivad ärritada magu ja tekitada kõrvetisi treeningu ajal.

Parim valik enne jooksu? 
Kerge ja tasakaalustatud eine nagu banaan vähese maapähklivõiga, kaerahelbepuder või täisteraleib muna ja avokaadoga. 🥑🍌

Millal süüa?
🍽 Suurem toidukord (valgud, süsivesikud, rasvad) – 2-3 tundi enne jooksu. Näiteks:
✅ Riis (nt basmati, pruun riis) kanaga 🍗
✅ Kaerahelbepuder banaani ja pähklitega 🍌🥜
✅ Täisteraleib avokaado ja munaga 🥑🥚

🥪 Kergem suupiste (kiiresti seeditavad süsivesikud) – 30-60 minutit enne jooksu. Näiteks:
✅ Banaan väikese koguse mandlivõiga 🍌
✅ Puhtama koostisega batoon või väike smuuti 🥤

Oluline on ka vedeliku tarbimine – joo vett vähemalt 30 minutit enne jooksu, et vältida dehüdratsiooni! 💦🏃‍♂️

Kas sul on olnud trenni ajal kõhus ebamugavust või oled tajunud energialangust? Millest see tekkida võis? ⬇️ 💬

🤝 Postitus sündis @sinutoit ja @spordiklubideporte koostööna, et saaksid treeningust maksimumi võtta 🙌

#jooksmine #jooksutrenn #jooksutreening #jooksutrennvõrus #tervisliktoitumine #toitumisnõustamine #paremtervis #paremenesetunne #spordiklubideporte #sinutoit #midasüüaennetrenni
  • Olen nende taimsete “ahjuvõileibad” avastuse üle üliõnnelik! Super kiire ja maitsev viis lisada oma menüüsse rohkem köögivilju. Lisaks on neid lillkapsa soolaseid “koogikesi” väga lihtne valmistada.

Retsept sobib nii hommiku, lõuna kui ka õhtusöögiks. Mina näiteks nautisin neid “võileibu” lõunaks omatehtud pesto kattega seemnekaraskiga 😊

Retsepti link bios.
#köögiviljaretseptid #tervisliktoit #gluteenivaba
  • Minu lugu, miks üldse hakkasin toitumist lähemalt uurima ning sellega seoses ka teisi sel teekonnal aitama 💛
  • Tunned end liiga tihti väsinuna? 🥱
Kutsun sind sel juhul 22. märtsil kell 14:00 @mammula.eu vestluspäevale.
#väsimus #toitumine
  • 22.03 toimub Mammulas vestlusõhtu teemal: "Kuidas vähendada väsimust läbi toitumise"🍉

Tule koos sõbrannaga, pane ostukorvi korraga 2 piletit ning kasuta sooduskoodi “TERVIS” ning saad piletid 27€/2inimest.

Vestlusõhtul on kaetud tervislik snäkilaud koos kohvi/teega ja pokaalidesse kallatakse kihisevat jooki.

Üritus toimub 
🍍Mammula stuudios 
🍍aadressil Pärnasalu 19
🍍Saue linnas

Pileti ostmiseks klikka bios vastavat linki.

Kohtume varsti😊!

#vestlusõhtu #toitumiskoolitus #väsimusevastu #väsimus
  • Pühapäevapannkookide asemel valmis hoopis soe, krõmpsuv ja mahlane karask ⛱

Mis teeb selle karaski eriliseks? 😍
🍞mahlasus ja krõbedus. Pealt krõbeda kooriku ja krõmpsuvate kõrvitsaseemnetega, seest mahlane ja mõnus.

🍞kiire ja lihtne teha

🍞odrajahu sisaldab vähem gluteeni kui nisujahu. Seetõttu sobib neile, kes püüavad vähendada gluteeni tarbimist (kuigi see ei ole täiesti gluteenivaba). 

🍞ei sisalda piimatooteid. Enamasti on meie menüüs loomseid toiduaineid liialt palju ja taimseid liialt vähe. On mitmeid teadusuuringuid, mis viitavad sellele, et loomsete toiduainete tarbimise vähendamine võib olla tervisele kasulik.

🍞ei sisalda suhkrut. Suhkrut leidub niigi pea igal pool, seega otsustasin siin retseptis suhkrut mitte kasutada, et hoida veresuhkur stabiilsemana (mis soodustab kaalulangust ja üleüldist paremat tervist). Selle asemel kasutasin looduslikku magustajat stevia-erütritooli segu, mida müüakse kõigis suuremates kauplustes. *Kui sul tervise (sh kõhu)probleeme pole ja steviat/erütritooli ka kodus pole, siis kasuta tavalist suhkrut.

🍞sisaldab kasulikke kõrvitsaseemneid. 
Kõrvitsaseemned sisaldavad rikkalikult tsinki. Tsink on oluline mineraal, mis aitab immuunsüsteemi toimimisel, valkude sünteesil ja haavade paranemisel. Samuti on tsink vajalik DNA sünteesiks ja rakkude jagunemiseks.

Vaata retsepti biost.

#karask #karaskiretsept #piimavaba #toitumine #tervisliktoit #toidugaterveksjailusaks #tervislikuretseptid
Jälgi Instagramis
Mõnikord ei tule selle peale, et abi küsida. Harjume mingite kergemate tervisemuredega niivõrd ära 🥴, et arvame, et "nii ongi normaalne".
Aga tegelikult ei ole!

Ja mõnikord ei tule selle peale, kust abi küsida 🤷‍♀️. Perearst? Seal on juba käidud. Mõni eriarst? Aga kes? Jne, jne.

Mõnikord on abi küsitud korduvalt, kuid pole seda senini saadud 🙄.

Toon välja 9 tervisemure, mille puhul võib olla abi toitumisnõustamisest ja toitumise muutmisest! 💯

Isegi kui toitumises muudatusi tehes selgub, et põhjus ikkagi ei ole toitumises, siis kindlasti oled saanud endale vähemalt uued kasulikud teadmised, tervislikuma eluviisi ja enamasti ka parema enesetunde!

#toitumisnõustamine #kõhuvalu #akne #vistrikud #nahaprobleemid #enneaegnevananemine #pidevväsimus #pidevuimasus #uimanepärastsöömist #ärevus #immuunsusetugevdamine #immuunsus #kõrgevererõhk #toidutalumatus #gluteenitalumatus #piimatalumatus
Mõnikord ei tule selle peale, et abi küsida. Harjume mingite kergemate tervisemuredega niivõrd ära 🥴, et arvame, et "nii ongi normaalne".
Aga tegelikult ei ole!

Ja mõnikord ei tule selle peale, kust abi küsida 🤷‍♀️. Perearst? Seal on juba käidud. Mõni eriarst? Aga kes? Jne, jne.

Mõnikord on abi küsitud korduvalt, kuid pole seda senini saadud 🙄.

Toon välja 9 tervisemure, mille puhul võib olla abi toitumisnõustamisest ja toitumise muutmisest! 💯

Isegi kui toitumises muudatusi tehes selgub, et põhjus ikkagi ei ole toitumises, siis kindlasti oled saanud endale vähemalt uued kasulikud teadmised, tervislikuma eluviisi ja enamasti ka parema enesetunde!

#toitumisnõustamine #kõhuvalu #akne #vistrikud #nahaprobleemid #enneaegnevananemine #pidevväsimus #pidevuimasus #uimanepärastsöömist #ärevus #immuunsusetugevdamine #immuunsus #kõrgevererõhk #toidutalumatus #gluteenitalumatus #piimatalumatus
@sinutoit
@sinutoit
•
Follow
Mõnikord ei tule selle peale, et abi küsida. Harjume mingite kergemate tervisemuredega niivõrd ära 🥴, et arvame, et "nii ongi normaalne". Aga tegelikult ei ole! Ja mõnikord ei tule selle peale, kust abi küsida 🤷‍♀️. Perearst? Seal on juba käidud. Mõni eriarst? Aga kes? Jne, jne. Mõnikord on abi küsitud korduvalt, kuid pole seda senini saadud 🙄. Toon välja 9 tervisemure, mille puhul võib olla abi toitumisnõustamisest ja toitumise muutmisest! 💯 Isegi kui toitumises muudatusi tehes selgub, et põhjus ikkagi ei ole toitumises, siis kindlasti oled saanud endale vähemalt uued kasulikud teadmised, tervislikuma eluviisi ja enamasti ka parema enesetunde! #toitumisnõustamine #kõhuvalu #akne #vistrikud #nahaprobleemid #enneaegnevananemine #pidevväsimus #pidevuimasus #uimanepärastsöömist #ärevus #immuunsusetugevdamine #immuunsus #kõrgevererõhk #toidutalumatus #gluteenitalumatus #piimatalumatus
1 nädal ago
View on Instagram |
1/9
Seedesüsteem ja aju on tihedalt seotud! Üle 90% hea enesetunde hormoonist, serotoniinist toodetakse just seedekulglas. 

Toimiv seedimine võib parandada meeleolu ja vaimset selgust. See tõestab, et seedimise toetamine õige toidu ja elustiiliga on oluline samm emotsionaalse heaolu saavutamiseks. 🌱💪✨

Milline tuju ja ärevustase on sinul täna?
Kas tead, kuidas end selles paremini toetada?

#õnnelikummina #paremtoit #paremelu #emotsioonid #toitumine #toitumisnõustamine #toitumiskava #elustiil #heaolu #paremtuju #seedeprobleemid #toidutalumatus #ärevus #fookus
@sinutoit
@sinutoit
•
Follow
Seedesüsteem ja aju on tihedalt seotud! Üle 90% hea enesetunde hormoonist, serotoniinist toodetakse just seedekulglas. Toimiv seedimine võib parandada meeleolu ja vaimset selgust. See tõestab, et seedimise toetamine õige toidu ja elustiiliga on oluline samm emotsionaalse heaolu saavutamiseks. 🌱💪✨ Milline tuju ja ärevustase on sinul täna? Kas tead, kuidas end selles paremini toetada? #õnnelikummina #paremtoit #paremelu #emotsioonid #toitumine #toitumisnõustamine #toitumiskava #elustiil #heaolu #paremtuju #seedeprobleemid #toidutalumatus #ärevus #fookus
1 kuu ago
View on Instagram |
2/9
@sinutoit
@sinutoit
•
Follow
Mõnus jäine maasikavahune 🍓 amps päikeselisse päeva ☀️🤗! 100 g maasikaid 400 g maitsestamata jogurtit 30 g tumeda šokolaadi nööpe või hakitud šokolaadi (koogikeste sisse) 1 tl vanillipastat 25 g erütritooli-stevia segu 70 g tumedat šokolaadi koogikeste peale (sulatamiseks) Hoia külmikus ca 25 min. #tervislikmagustoit
1 kuu ago
View on Instagram |
3/9
🚫 Mida MITTE süüa enne jooksutreeningut ja miks? 🏃‍♂️💨

Kui oled tundnud, et jooksutrenn on raske, kõht keerab või energia kaob liiga kiiresti, siis  süüdlane võib olla vale toiduvalik enne treeningut! ❌🍔🥤

Siin on toidud, mida võiks vältida enne jooksutrenni:

🔴 Rasvased toidud (friikartulid, burgerid, pähklivõid suures koguses) – seedimine on aeglane ja võib põhjustada raskustunnet või isegi kõhukrampe.

🔴 Toored köögiviljad, kaunviljad, suured salatid – võivad põhjustada seedehäireid ja ebamugavust treeningu ajal.

🔴 Liiga magusad või töödeldud süsivesikud (saiakesed, kommid, karastusjoogid) – annavad kiire energiatõusu (veresuhkur tõuseb kiiresti ja kõrgele), kuid viivad peagi keha krahhi ja energiapuuduseni.

🔴 Piimatooted (suured piima- või jogurtikogused) – mõnedel inimestel võivad need põhjustada seedeprobleeme ja puhitust.

🔴 Väga vürtsikad toidud – võivad ärritada magu ja tekitada kõrvetisi treeningu ajal.

Parim valik enne jooksu? 
Kerge ja tasakaalustatud eine nagu banaan vähese maapähklivõiga, kaerahelbepuder või täisteraleib muna ja avokaadoga. 🥑🍌

Millal süüa?
🍽 Suurem toidukord (valgud, süsivesikud, rasvad) – 2-3 tundi enne jooksu. Näiteks:
✅ Riis (nt basmati, pruun riis) kanaga 🍗
✅ Kaerahelbepuder banaani ja pähklitega 🍌🥜
✅ Täisteraleib avokaado ja munaga 🥑🥚

🥪 Kergem suupiste (kiiresti seeditavad süsivesikud) – 30-60 minutit enne jooksu. Näiteks:
✅ Banaan väikese koguse mandlivõiga 🍌
✅ Puhtama koostisega batoon või väike smuuti 🥤

Oluline on ka vedeliku tarbimine – joo vett vähemalt 30 minutit enne jooksu, et vältida dehüdratsiooni! 💦🏃‍♂️

Kas sul on olnud trenni ajal kõhus ebamugavust või oled tajunud energialangust? Millest see tekkida võis? ⬇️ 💬

🤝 Postitus sündis @sinutoit ja @spordiklubideporte koostööna, et saaksid treeningust maksimumi võtta 🙌

#jooksmine #jooksutrenn #jooksutreening #jooksutrennvõrus #tervisliktoitumine #toitumisnõustamine #paremtervis #paremenesetunne #spordiklubideporte #sinutoit #midasüüaennetrenni
🚫 Mida MITTE süüa enne jooksutreeningut ja miks? 🏃‍♂️💨

Kui oled tundnud, et jooksutrenn on raske, kõht keerab või energia kaob liiga kiiresti, siis  süüdlane võib olla vale toiduvalik enne treeningut! ❌🍔🥤

Siin on toidud, mida võiks vältida enne jooksutrenni:

🔴 Rasvased toidud (friikartulid, burgerid, pähklivõid suures koguses) – seedimine on aeglane ja võib põhjustada raskustunnet või isegi kõhukrampe.

🔴 Toored köögiviljad, kaunviljad, suured salatid – võivad põhjustada seedehäireid ja ebamugavust treeningu ajal.

🔴 Liiga magusad või töödeldud süsivesikud (saiakesed, kommid, karastusjoogid) – annavad kiire energiatõusu (veresuhkur tõuseb kiiresti ja kõrgele), kuid viivad peagi keha krahhi ja energiapuuduseni.

🔴 Piimatooted (suured piima- või jogurtikogused) – mõnedel inimestel võivad need põhjustada seedeprobleeme ja puhitust.

🔴 Väga vürtsikad toidud – võivad ärritada magu ja tekitada kõrvetisi treeningu ajal.

Parim valik enne jooksu? 
Kerge ja tasakaalustatud eine nagu banaan vähese maapähklivõiga, kaerahelbepuder või täisteraleib muna ja avokaadoga. 🥑🍌

Millal süüa?
🍽 Suurem toidukord (valgud, süsivesikud, rasvad) – 2-3 tundi enne jooksu. Näiteks:
✅ Riis (nt basmati, pruun riis) kanaga 🍗
✅ Kaerahelbepuder banaani ja pähklitega 🍌🥜
✅ Täisteraleib avokaado ja munaga 🥑🥚

🥪 Kergem suupiste (kiiresti seeditavad süsivesikud) – 30-60 minutit enne jooksu. Näiteks:
✅ Banaan väikese koguse mandlivõiga 🍌
✅ Puhtama koostisega batoon või väike smuuti 🥤

Oluline on ka vedeliku tarbimine – joo vett vähemalt 30 minutit enne jooksu, et vältida dehüdratsiooni! 💦🏃‍♂️

Kas sul on olnud trenni ajal kõhus ebamugavust või oled tajunud energialangust? Millest see tekkida võis? ⬇️ 💬

🤝 Postitus sündis @sinutoit ja @spordiklubideporte koostööna, et saaksid treeningust maksimumi võtta 🙌

#jooksmine #jooksutrenn #jooksutreening #jooksutrennvõrus #tervisliktoitumine #toitumisnõustamine #paremtervis #paremenesetunne #spordiklubideporte #sinutoit #midasüüaennetrenni
@sinutoit
@sinutoit
•
Follow
🚫 Mida MITTE süüa enne jooksutreeningut ja miks? 🏃‍♂️💨 Kui oled tundnud, et jooksutrenn on raske, kõht keerab või energia kaob liiga kiiresti, siis süüdlane võib olla vale toiduvalik enne treeningut! ❌🍔🥤 Siin on toidud, mida võiks vältida enne jooksutrenni: 🔴 Rasvased toidud (friikartulid, burgerid, pähklivõid suures koguses) – seedimine on aeglane ja võib põhjustada raskustunnet või isegi kõhukrampe. 🔴 Toored köögiviljad, kaunviljad, suured salatid – võivad põhjustada seedehäireid ja ebamugavust treeningu ajal. 🔴 Liiga magusad või töödeldud süsivesikud (saiakesed, kommid, karastusjoogid) – annavad kiire energiatõusu (veresuhkur tõuseb kiiresti ja kõrgele), kuid viivad peagi keha krahhi ja energiapuuduseni. 🔴 Piimatooted (suured piima- või jogurtikogused) – mõnedel inimestel võivad need põhjustada seedeprobleeme ja puhitust. 🔴 Väga vürtsikad toidud – võivad ärritada magu ja tekitada kõrvetisi treeningu ajal. Parim valik enne jooksu? Kerge ja tasakaalustatud eine nagu banaan vähese maapähklivõiga, kaerahelbepuder või täisteraleib muna ja avokaadoga. 🥑🍌 Millal süüa? 🍽 Suurem toidukord (valgud, süsivesikud, rasvad) – 2-3 tundi enne jooksu. Näiteks: ✅ Riis (nt basmati, pruun riis) kanaga 🍗 ✅ Kaerahelbepuder banaani ja pähklitega 🍌🥜 ✅ Täisteraleib avokaado ja munaga 🥑🥚 🥪 Kergem suupiste (kiiresti seeditavad süsivesikud) – 30-60 minutit enne jooksu. Näiteks: ✅ Banaan väikese koguse mandlivõiga 🍌 ✅ Puhtama koostisega batoon või väike smuuti 🥤 Oluline on ka vedeliku tarbimine – joo vett vähemalt 30 minutit enne jooksu, et vältida dehüdratsiooni! 💦🏃‍♂️ Kas sul on olnud trenni ajal kõhus ebamugavust või oled tajunud energialangust? Millest see tekkida võis? ⬇️ 💬 🤝 Postitus sündis @sinutoit ja @spordiklubideporte koostööna, et saaksid treeningust maksimumi võtta 🙌 #jooksmine #jooksutrenn #jooksutreening #jooksutrennvõrus #tervisliktoitumine #toitumisnõustamine #paremtervis #paremenesetunne #spordiklubideporte #sinutoit #midasüüaennetrenni
2 kuud ago
View on Instagram |
4/9
Olen nende taimsete “ahjuvõileibad” avastuse üle üliõnnelik! Super kiire ja maitsev viis lisada oma menüüsse rohkem köögivilju. Lisaks on neid lillkapsa soolaseid “koogikesi” väga lihtne valmistada.

Retsept sobib nii hommiku, lõuna kui ka õhtusöögiks. Mina näiteks nautisin neid “võileibu” lõunaks omatehtud pesto kattega seemnekaraskiga 😊

Retsepti link bios.
#köögiviljaretseptid #tervisliktoit #gluteenivaba
@sinutoit
@sinutoit
•
Follow
Olen nende taimsete “ahjuvõileibad” avastuse üle üliõnnelik! Super kiire ja maitsev viis lisada oma menüüsse rohkem köögivilju. Lisaks on neid lillkapsa soolaseid “koogikesi” väga lihtne valmistada. Retsept sobib nii hommiku, lõuna kui ka õhtusöögiks. Mina näiteks nautisin neid “võileibu” lõunaks omatehtud pesto kattega seemnekaraskiga 😊 Retsepti link bios. #köögiviljaretseptid #tervisliktoit #gluteenivaba
2 kuud ago
View on Instagram |
5/9
@sinutoit
@sinutoit
•
Follow
Minu lugu, miks üldse hakkasin toitumist lähemalt uurima ning sellega seoses ka teisi sel teekonnal aitama 💛
2 kuud ago
View on Instagram |
6/9
@sinutoit
@sinutoit
•
Follow
Tunned end liiga tihti väsinuna? 🥱 Kutsun sind sel juhul 22. märtsil kell 14:00 @mammula.eu vestluspäevale. #väsimus #toitumine
2 kuud ago
View on Instagram |
7/9
22.03 toimub Mammulas vestlusõhtu teemal: "Kuidas vähendada väsimust läbi toitumise"🍉

Tule koos sõbrannaga, pane ostukorvi korraga 2 piletit ning kasuta sooduskoodi “TERVIS” ning saad piletid 27€/2inimest.

Vestlusõhtul on kaetud tervislik snäkilaud koos kohvi/teega ja pokaalidesse kallatakse kihisevat jooki.

Üritus toimub 
🍍Mammula stuudios 
🍍aadressil Pärnasalu 19
🍍Saue linnas

Pileti ostmiseks klikka bios vastavat linki.

Kohtume varsti😊!

#vestlusõhtu #toitumiskoolitus #väsimusevastu #väsimus
@sinutoit
@sinutoit
•
Follow
22.03 toimub Mammulas vestlusõhtu teemal: "Kuidas vähendada väsimust läbi toitumise"🍉 Tule koos sõbrannaga, pane ostukorvi korraga 2 piletit ning kasuta sooduskoodi “TERVIS” ning saad piletid 27€/2inimest. Vestlusõhtul on kaetud tervislik snäkilaud koos kohvi/teega ja pokaalidesse kallatakse kihisevat jooki. Üritus toimub 🍍Mammula stuudios 🍍aadressil Pärnasalu 19 🍍Saue linnas Pileti ostmiseks klikka bios vastavat linki. Kohtume varsti😊! #vestlusõhtu #toitumiskoolitus #väsimusevastu #väsimus
2 kuud ago
View on Instagram |
8/9
Pühapäevapannkookide asemel valmis hoopis soe, krõmpsuv ja mahlane karask ⛱

Mis teeb selle karaski eriliseks? 😍
🍞mahlasus ja krõbedus. Pealt krõbeda kooriku ja krõmpsuvate kõrvitsaseemnetega, seest mahlane ja mõnus.

🍞kiire ja lihtne teha

🍞odrajahu sisaldab vähem gluteeni kui nisujahu. Seetõttu sobib neile, kes püüavad vähendada gluteeni tarbimist (kuigi see ei ole täiesti gluteenivaba). 

🍞ei sisalda piimatooteid. Enamasti on meie menüüs loomseid toiduaineid liialt palju ja taimseid liialt vähe. On mitmeid teadusuuringuid, mis viitavad sellele, et loomsete toiduainete tarbimise vähendamine võib olla tervisele kasulik.

🍞ei sisalda suhkrut. Suhkrut leidub niigi pea igal pool, seega otsustasin siin retseptis suhkrut mitte kasutada, et hoida veresuhkur stabiilsemana (mis soodustab kaalulangust ja üleüldist paremat tervist). Selle asemel kasutasin looduslikku magustajat stevia-erütritooli segu, mida müüakse kõigis suuremates kauplustes. *Kui sul tervise (sh kõhu)probleeme pole ja steviat/erütritooli ka kodus pole, siis kasuta tavalist suhkrut.

🍞sisaldab kasulikke kõrvitsaseemneid. 
Kõrvitsaseemned sisaldavad rikkalikult tsinki. Tsink on oluline mineraal, mis aitab immuunsüsteemi toimimisel, valkude sünteesil ja haavade paranemisel. Samuti on tsink vajalik DNA sünteesiks ja rakkude jagunemiseks.

Vaata retsepti biost.

#karask #karaskiretsept #piimavaba #toitumine #tervisliktoit #toidugaterveksjailusaks #tervislikuretseptid
@sinutoit
@sinutoit
•
Follow
Pühapäevapannkookide asemel valmis hoopis soe, krõmpsuv ja mahlane karask ⛱ Mis teeb selle karaski eriliseks? 😍 🍞mahlasus ja krõbedus. Pealt krõbeda kooriku ja krõmpsuvate kõrvitsaseemnetega, seest mahlane ja mõnus. 🍞kiire ja lihtne teha 🍞odrajahu sisaldab vähem gluteeni kui nisujahu. Seetõttu sobib neile, kes püüavad vähendada gluteeni tarbimist (kuigi see ei ole täiesti gluteenivaba). 🍞ei sisalda piimatooteid. Enamasti on meie menüüs loomseid toiduaineid liialt palju ja taimseid liialt vähe. On mitmeid teadusuuringuid, mis viitavad sellele, et loomsete toiduainete tarbimise vähendamine võib olla tervisele kasulik. 🍞ei sisalda suhkrut. Suhkrut leidub niigi pea igal pool, seega otsustasin siin retseptis suhkrut mitte kasutada, et hoida veresuhkur stabiilsemana (mis soodustab kaalulangust ja üleüldist paremat tervist). Selle asemel kasutasin looduslikku magustajat stevia-erütritooli segu, mida müüakse kõigis suuremates kauplustes. *Kui sul tervise (sh kõhu)probleeme pole ja steviat/erütritooli ka kodus pole, siis kasuta tavalist suhkrut. 🍞sisaldab kasulikke kõrvitsaseemneid. Kõrvitsaseemned sisaldavad rikkalikult tsinki. Tsink on oluline mineraal, mis aitab immuunsüsteemi toimimisel, valkude sünteesil ja haavade paranemisel. Samuti on tsink vajalik DNA sünteesiks ja rakkude jagunemiseks. Vaata retsepti biost. #karask #karaskiretsept #piimavaba #toitumine #tervisliktoit #toidugaterveksjailusaks #tervislikuretseptid
3 kuud ago
View on Instagram |
9/9

© 2024 Sinu Toit