Praetud toit on armastatud toiduvalmistamisviis, mis annab toidule krõbeda tekstuuri ja maitsva maitse. Siiski võib kasutatav õli tüüp märkimisväärselt mõjutada lõpliku roa toiteväärtust. Kuigi ükski õli pole täielikult immuunne kõrge kuumuse kahjulike mõjude suhtes, on mõned valikud kahtlemata tervislikumad kui teised. Uurime lähemalt kaheksat populaarset õli ja nende sobivust praadimiseks.
Oluline märkus: selles artiklis vaatleme õlisid praadimiseks. Kui otsite parimat õli fritüürimiseks, vaadake siia.
Õli ja kuumuse mõistmine
Enne konkreetsete õlide juurde asumist on oluline mõista, et õlide tervislikud omadused võivad kõrgetel temperatuuridel väheneda. Seega, kuigi mõned õlid on olemuslikult tervislikumad kui teised, kahjustab praadimisprotsess paratamatult nende toiteväärtust.
Top 8 õli praadimiseks
- Avokaadoõli (rafineeritud)
Avokaadoõlil on erakordselt kõrge suitsupunkt, mistõttu on see ideaalne kõrgetel temperatuuridel toidu valmistamiseks.
See on rafineeritud, et eemaldada avokaado maitse, mille tulemuseks on neutraalne maitse. See õli on rikkalik monoküllastumata rasvade poolest, mis on seotud südame tervisega. Kuigi see on tervislikum variant praadimiseks, langeb selle toiteväärtus pikaajalisel kuumutamisel siiski.
- Oliiviõli (rafineeritud ja rafineerimata)
Rafineeritud oliiviõlil on kõrgem suitsupunkt kui extra virgin oliiviõlil, muutes selle praadimiseks sobivamaks. Rafineerimise tõttu on sellel neutraalne maitse. Rikkalik monoküllastumata rasvade ja antioksüdantide poolest on oliiviõli üldiselt südamesõbralik. Siiski väheneb selle toiteväärtus kõrgel kuumusel kuumutamisel.
Rafineerimata oliiviõlil on rafineeritust madalam suitsupunkt, kuid seda saab kasutada madalal temperatuuril praadimiseks. Rafineerimata oliiviõlil on eriline puuviljane või rohuline maitse. Kuigi see on soovitav salatikastmetes või lisamisõlina, ei pruugi see olla ideaalne praadimiseks, kus tavaliselt eelistatakse neutraalse maitsega õli. Nii et see sõltub.
- Maapähkliõli (rafineeritud)
Rafineeritud maapähkliõlil on neutraalne maitse ja kõrge suitsupunkt, mis teeb sellest sobiva valiku süvapraadimiseks. See on loomulikult transrasvade vaba ja sisaldab monoküllastumata rasvu. Kuigi see on kõrge kuumuse all suhteliselt stabiilne, võib liigne praadimine siiski selle toiteväärtust vähendada.
- Rapsiõli (rafineeritud)
Rafineeritud rapsiõlil on kõrge suitsupunkt ja madal küllastunud rasva sisaldus. Sellel on neutraalne maitse. Rikkalik monoküllastumata rasvade ja oomega-3-rasvhapete poolest peetakse rapsiõli südamesõbralikuks valikuks. Sellegipoolest võib pikaajaline kõrgel temperatuuril kuumutamine vähendada selle toiteväärtust.
- Päevalilleõli (rafineeritud)
Rafineeritud päevalilleõlil on kõrge suitsupunkt, mis teeb sellest sobiva valiku süvapraadimiseks. See on neutraalse maitsega. Päevalilleõli on rikas E-vitamiini, antioksüdandi poolest, ja on korralik valik praadimiseks. Kuid selle toiteväärtus väheneb liigse kuumuse käes.
- Seesamiõli (rafineeritud)
Rafineeritud seesamiõlil on kõrge suitsupunkt, kuid seda kasutatakse sageli wok-toitude valmistamisel selle õrna pähklimaitse tõttu. See on hea antioksüdantide ja oomega-6-rasvhapete allikas. Kuigi see talub kõrget kuumust, mõjutab pikaajaline praadimine selle toiteväärtust.
- Kookosõli (rafineeritud)
Rafineeritud kookosõlil on kõrge suitsupunkt ja neutraalne maitse, mistõttu on see sobiv süvapraadimiseks. See sisaldab keskmise ahelaga triglütseriide, mis metaboliseeruvad kiiresti. Siiski on see ka kõrge küllastunud rasvade sisaldusega. Kuigi see on kõrgel kuumusel suhteliselt stabiilne, on küllastunud rasva tõttu soovitatav seda kasutada mõõdukalt.
- Viinamarjaseemneõli (rafineeritud)
Rafineeritud viinamarjaseemneõlil on kõrge suitsupunkt ja neutraalne maitse, mis teeb sellest sobiva kõrgetel temperatuuridel toidu valmistamiseks. See on rikas antioksüdantide ja polüküllastumata rasvade poolest. Kuigi see on suhteliselt tervislik variant, võib liigne kuumus vähendada selle toiteväärtust.
Parima õli valimine
Kuigi avokaadoõli ja maapähkliõli paistavad üldiselt silma kui praadimiseks parimad tänu oma kõrgele suitsupunktile ja tervislikkusele, sõltub parim õli lõppkokkuvõttes teie konkreetsetest vajadustest ja eelistustest. Mõelge toidutüübile, mida praete, soovitud maitseprofiilile ja oma üldistele toitumisalastele eesmärkidele.
Kokkuvõte
Kuigi need õlid pakuvad erinevatel tasemetel tervise-eeliseid, on oluline mõista, et praadimine võib kahjustada iga õli toiteväärtust. Negatiivse mõju vähendamiseks kasutage kõrge suitsupunktiga õlisid ja vältige liigset kuumutamist. Tervise optimeerimiseks on soovitatav piirata praetud toite ja eelistada küpsetamise, röstimise või aurutamise meetodeid.
Pea meeles, et mõõdukus on võtmetähtsusega. Naudi oma praetud toite aeg-ajalt, kuid eelista enamasti tervislikumaid toiduvalmistamise meetodeid.