
Kohv, maailma populaarseim jook, on olnud pikka aega arutelude keskmes seoses selle mõjuga tervisele. Kuigi mitmed uuringud on toonud esile kohvi potentsiaalsed kasulikud omadused, on esinenud ka muret selle võimalike negatiivsete mõjude üle. Vaatame lähemalt kohvi tarbimise plusse ja miinuseid.
Kohvi tarbimise plussid
Kognitiivse võimekuse parandamine: Kohv parandab kognitiivset funktsiooni, sealhulgas mälu, tähelepanu ja reaktsiooniaega. See on tingitud kofeiinist, mis stimuleerib aju aktiivsust.
Mõnede haiguste riski vähendamine: Mitmed uuringud on seostanud kohvi tarbimist väiksema riskiga haigestuda 2. tüüpi diabeeti, Parkinsoni tõvesse ja maksatsirroosi. Kohvis sisalduvad antioksüdandid võivad mängida kaitsvat rolli.
Kaalu kontrollimine: Kohvis sisalduv kofeiin kiirendab ainevahetust ja suurendab energiakulu, mis võib aidata kehakaalu kontrollimisel.
Antioksüdantide kasulikkus: Kohv on rikkalik antioksüdantide allikas, mis aitavad kaitsta rakke vabade radikaalide tekitatud kahjustuste eest.
Meeleolu parandamine: Kofeiin stimuleerib kesknärvisüsteemi, parandades meeleolu ja vähendades väsimustunnet.
Kohvi tarbimise miinused
Unehäired: Liigne kofeiini tarbimine võib halvendada une kvaliteeti, põhjustades unetust või raskusi uinumisel.
Ärevus ja rahutus: Mõnel inimesel võib kofeiin esile kutsuda ärevust, rahutust ja ärrituvust.
Dehüdratsioon: Kofeiin suurendab uriini eritumist, mis võib põhjustada vedelikupuudust, kui vedeliku tarbimine pole piisav.
Seedeprobleemid: Kohv võib teatud inimestel süvendada seedehäireid, näiteks kõrvetisi, refluksi või ärritunud soole sündroomi.
Toitainete imendumise vähenemine: Liigne kohvi tarbimine võib häirida teatud toitainete, näiteks raua ja tsingi, imendumist.
Kui palju kohvi on ohutu?
Kuigi mõõdukas kohvi tarbimine on enamiku inimeste jaoks üldiselt ohutu, võib liigne kohvi joomine põhjustada terviseprobleeme. Optimaalne päevane kogus varieerub inimeseti, kuid enamik terviseeksperte soovitab piirduda kuni 400 milligrammi kofeiiniga päevas, mis vastab ligikaudu neljale tassile keedetud kohvile.
Parim aeg kohvi joomiseks
Uuringud viitavad, et parim aeg kohvi joomiseks võib olla pärast hommikust kortisooli taseme langust, mis toimub tavaliselt 1-2 tunni jooksul pärast ärkamist. Kortisool, mis on stressihormoon ja looduslik energiatõstja, on hommikul kõrge, seega kohvi joomine kohe pärast ärkamist võib olla vähem efektiivne ja isegi stressi tekitav. Kortisool hakkab langema 9:30-11:30 vahel ning siis on keha on rohkem vastuvõtlik kofeiini stimuleerivatele mõjudele.
Samuti on kohvi joomine sobilik pärastlõunal (kuid mitte liiga hilja), et vältida unehäireid, kuid on oluline arvestada oma keha taluvusega ja vältida kohvi joomist vähemalt 6 tundi enne magamaminekut, et mitte häirida und. Kui sul on une- või ärevushäired, tasub kohvi pealelõunasel ajal kindlasti vältida.
Kas kohvi juua enne või pärast sööki, või tühjale kõhule?
Uuringud näitavad, et kohvi joomine tühjale kõhule võib ärritada magu ja suurendada maohappe tootmist, mis võib põhjustada kõrvetisi või seedehäireid. Lisaks võib hommikul tühja kõhu peale joodav kohv tõsta liigselt kortisooli taset (kuna kortisool on hommikul niigi kõrgel), mis võib mõningatel inimestel põhjustada ärevust või stressi, ja seda isegi kogu päevaks.
Kohvi joomine pärast sööki võib stimuleerida seedimist ja aidata toitainete imendumist, kuid see võib ka vähendada teatud mineraalide, nagu raua ja kaltsiumi, imendumist. Ehk mõistlik on peale sööki kohvi joomisega natuke oodata.
Kohvi joomine (päevasel ajal, aga mitte hommikul) enne sööki võib mõnel inimesel aidata lõõgastuda ja parandada meeleolu, kuna see aitab stimuleerida dopamiini vabanemist ja pakkuda energiat. Kui kohvi joomine enne sööki ei põhjusta ebamugavust, siis võib see olla sinu jaoks parim valik.
Kõige tähtsam on kuulata oma keha ja kohandada kohvikoguseid vastavalt sellele, kuidas see seedimist ja enesetunnet mõjutab.
Orgaaniline kohv vs tavaline kohv
Peamine erinevus orgaanilise ja tavalise kohvi vahel seisneb kasvatamis- ja töötlemismeetodites. Orgaaniline kohv kasvatatakse sünteetilisi pestitsiide, herbitsiide ja väetisi kasutamata, mis võib tähendada puhtamat toodet väiksema kemikaalijäägiga. Siiski on vähe teaduslikke tõendeid, et orgaaniline kohv oleks tervislikum kui tavaline kohv. Kohvi tervisele kasulik mõju tuleneb peamiselt selle kofeiini- ja antioksüdantide sisaldusest, mis on olemas nii orgaanilises kui ka tavalises kohvis.
Viited:
- National Institutes of Health (NIH): https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8468147/
- European Food Safety Authority (EFSA): https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.2903/j.efsa.2015.4102
- Harvard Health Publishing: https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/moderate-amounts-of-coffee-are-the-best
Kokkuvõte
Kohv on mitme näoga jook, millel on nii potentsiaalselt kasulikke kui ka kahjulikke mõjusid. Mõõdukas kohvi tarbimine võib pakkuda mitmeid tervisega seotud eeliseid, kuid liigne tarbimine võib põhjustada negatiivseid kõrvalmõjusid. Kohvi plusside ja miinuste mõistmine aitab teha teadlikke otsuseid selle tarbimisel.